40 ülkeden tedarikçiler alım için Türkiye’ye geldi

Mehmet Hanifi GÜLEL

Önceki gün başlayan ve dün sona eren etkinliğe Türkiye’nin önde gelen gıda üreticileri, süpermarket zincirleriyle ve büyük gıda ithalatçılarıyla buluştu. Etkinliğe 65’i yerli olmak üzere, 80’in üzerinde yabancı firmayla toplam 3 bin 500’ün üzerinde ikili görüşme gerçekleştirildi. Etkinlikte 400 milyon dolarlık iş hacmine ulaşılması bekleniyor.

İSO Genel Sekreteri Haktan Akın, gıda sanayisinin Türkiye ekonomisinin önemli bir bileşeni konumunda olduğunu vurgulayarak, “64 firmamız ile 40’tan fazla ülkeden gelen, market zincirleri ve toptancılardan oluşan 80’in üzerinde yabancı firmanın yetkilileri ile bir arada olmaktan ve ülkemizde ilk defa bu ölçekte sektörel alım heyeti etkinliğine ev sahipliği yapıyoruz. İki günlük ikili görüşme maratonunda ümit ediyorum ki firmalarımız yeni iş anlaşmaları imzalayacak ve ticaretin gelişmesine katkıda bulunacaklar” dedi.

İşyeri sayısı, istihdam ve yaratılan katma değer bakımından Türkiye ekonomisi içinde gıda sektörünün ciddi bir ağırlığı olduğunu kaydeden Akın, “2022 yılında Türkiye’nin gıda ihracatı 29 milyar doları geçmiş, ithalatı ise 24 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bu yoğun rekabet içindeki sanayi firmalarımızı yeni pazar ve yeni müşteriler ile buluşturacak en kritik faaliyetlerden birisinin de tedarikçiyi, alıcı ile buluşturan ikili iş görüşme etkinlikleri olduğunu biliyoruz. Biz bu dönüşümün farkında olarak uluslararası pazarlarda, üyelerimizin rekabetçi konumlarını artırmaları ve ihracatlarını geliştirmeleri için hizmetlerimize yenilerini ekleyerek sanayicimize destek olmayı sürdürmekteyiz.

Hedef pazar araştırması danışmanlığı, Ur-Ge projeleri, sektörel ticaret ve alım heyetlerinin yanı sıra yeşil dönüşüm, dijital dönüşüm, sürdürülebilirlik ve mesleki gelişim konularına odaklanan birçok hizmetimizle üye firmalarımıza ve ülke ekonomisine katkıda bulunma gayreti içindeyiz” diye konuştu.

Her firma en az 25 görüşme gerçekleştirdi

Şekerlemeden unlu mamullere, dondurulmuş gıdadan sağlıklı atıştırmalıklara kadar birçok üretim alanında üreticiler ile alıcıların sadece davetle katılabildiği etkinliğe, Almanya’dan Rewe, TOKFOOD GMBH ve Avusturya’dan ALDI, Suudi Arabistan’dan Tamimi ve Lulu Hipermarket, Kenya’dan Maf Carrefour, Özbekistan’dan Korzinka, Bosna-Hersek’ten Bingo, Portekiz’den Seganave gibi büyük alıcılar katıldı. Gıda buluşmaları kapsamında, katılımcı her firma en az 25 görüşme yaptı. 2 gün sonunda 3 bin 500’ün üzerinde toplantının gerçekleştiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x